ODHOD
Odhod ni zgolj estetski premislek, temveč tudi metafora za nujnost sprememb. Poziva k odhodu od uničujočih praks in sistemov ter k usmeritvi v trajnostne alternative.
Hiperrealistična lutkovna miniaturka
Za mlado občinstvo in odrasle
Lutkovno gledališče Ljubljana, Oder pod zvezdami
40 min
-
Avtorja: Tin Grabnar in Ajda Rooss
Avtor koncepta in režiser: Tin Grabnar
Dramaturginja: Ajda Rooss
Avtorica likovne podobe in scenografka: Sara Slivnik
Kostumografka: Tina Bonča
Igralki: Aja Kobe in Ajda Toman
Avtorica zvoka in glasbe: Mateja Starič
Oblikovalec luči: Gregor Kuhar
Oblikovalec 3d modelov in figuric: Aleksander Andželović
Snovalec brezžičnega sistema osvetljave: Matej Lazar
Asistentke avtorice likovne podobe: Katarina Planinc, Laura Krajnc in Olga Milić
Zbiranje in razvijanje ter priprava zgodbenega materiala za predstavo Odhod in celostna vsebinska zasnova projekta Transport: Tjaša Bertoncelj, Ana Duša, Tin Grabnar, Urša Majcen in Ajda Rooss
Vodja predstave in oblikovalec zvoka: Luka Bernetič
Producentka: Alja Cerar Mihajlović
Lučno vodstvo: Gregor Kuhar
Scenski tehnik: Kemal Vrabac Kordiš
Vodja delavnic: Zoran Srdić
Mojstrice in mojstri delavnic LGL in LGM: Lorena Bukovec, Naja Bell, Branko Caserman, Lucijan Jošt, Miljenko Knezoci, Tin Matuš, Mitja Pastirk, Nuka Sajko Ferreira, Zoe Špehar, Katarina Planinc, Olga Milić, Laura Krajnc, David Klemenčič, Iztok Bobić -
Premiera
09.11.2024 ob 19:30
Ponovitve
10.11.2024 ob 19:30
11.11.2024 ob 19:30
12.11.2024 ob 19:30
29.11.2024 ob 19:30
30.11.2024 ob 19:30
15+
O PROJEKTU
Uprizoritev je del mednarodnega projekta Ustvarjalne Evrope Transport, ki pod vodstvom režiserja Tina Grabnarja povezuje šest gledališč iz Slovenije, Estonije, Litve, Češke in Poljske. Skupno izhodišče žanrsko raznolikih predstav je problematika transporta kot enega glavnih temeljev globalizacije. Predstave, ki jih poudarjata hiperrealistična miniaturna vizualna podoba in kompleksna zvočna slika, gledalce združujejo v intimnem soočanju z žgočimi problematikami sodobne družbe. Skupno izhodišče predstav, ki se strukturno in vsebinsko prepletajo, je problematika transporta kot enega glavnih temeljev globalizacije, ki ga poganja nenasiten gospodarski razvoj.
Predstave obravnavajo raznolike vidike globalne prepletenosti sveta, znotraj katerega ne moremo več živeti izolirani drug od drugega. Ta kompleksna mreža povezav nas spodbuja k refleksiji o posledicah naših dejanj ter k prizadevanju za snovanje bolj trajnostnih in odgovornejših oblik globalnega razvoja.
Posamične samostojne predstave delujejo kot samostojne celote, ki osvetljujejo nekatera žgoča vprašanja sodobne družbe, združene v poljubnih variacijah kot gledališka serija oziroma lutkovni omnibus pa še celoviteje naglašujejo medsebojno prepletenost in njihovo globalno razsežnost.
Trajnostnim vprašanjem se s poglobljenimi razmisleki o okoljskih vplivih gledališke produkcije in optimizacijo prihodnosti gledaliških gostovanj ne zavezuje zgolj vsebinsko, temveč tudi produkcijsko.
PREDSTAVE
Lutkovno gledališče Maribor
Slovenija
Premiera
19/09/2024
Lutkovno gledališče Ljubljana
Slovenija
Premiera
09/11/2024
Connection Flights
Białostocki Teatr Lalek
Poljska
Fasten Your Seat Belt!
Divadlo ALFA
Češka
Premiera
22/02/2025
Premiera
10/2025
Frontline
Eesti Noorsooteater
Estonija
Premiera
27/04/2025
Tipping Point
Klaipėdos lėlių teatras
Litva
Premiera
21/06/2025
Poplave v Evropi so se od leta 1980 povečale za 50 %, njihovA intenzivnost pa se zaradi podnebnih sprememb še naprej krepi. Do sredine stoletja bi se v nekaterih delih Evrope lahko podvojile.
+50%
ODHOD
Odhod v intimni zgodbi razkriva posledice pretiranega izkoriščanja naravnih virov, ki vodi v porušenje ekosistemskega ravnovesja. Obsežna uporaba fosilnih goriv v transportu prispeva znaten delež globalnih emisij toplogrednih plinov, predvsem ogljikovega dioksida (CO₂), kar pospešuje globalno segrevanje in vpliva na vse bolj ekstremne podnebne vzorce. To neravnovesje se izraža v naraščajočih ekstremnih vremenskih pojavih, kot so poplave, suše, vročinski valovi in gozdni požari, ki prizadenejo milijone ljudi po vsem svetu. Poleg ekoloških vprašanj obravnava tudi pomanjkljivo politiko prostorskega načrtovanja, ki z nepremišljenim širjenjem infrastrukture in interesi urbanističnih investitorjev še povečuje ranljivost okolja.
V prizadevanju za rast in širitev smo rekam odvzemali naravni prostor, jih utesnjevali v ozke struge. A stisnjena reka pridobi moč in hitrost. Ob vse pogostejših ekstremih, ki jih prinašajo podnebne spremembe, neizprosno zahteva svoj prostor – in nas opominja, da narava sledi svojim zakonitostim.
Če bi pomislili, da se nam bo hiša zrušila, bi reševali spomine. — Družina Fužir s Prevalj (poplave 2023)
Odhod ni zgolj estetski razmislek, temveč je tudi metafora za nujnost spremembe. Predstava izpostavlja idejo odhoda od trenutnih uničujočih praks in sistemov ter usmerjanje k trajnostnim alternativam. Še posebej je aktualna v luči lanskih poplav v Sloveniji in nedavnih v Španiji, ki terjajo od nas razmislek o človekovih posegih v okolje. Občinstvo vabi k razmisleku o lastnem prispevku k trenutnemu stanju in o tem, kako lahko vsak posameznik pomaga soustvarjati bolj trajnostno prihodnost.
Osrednje sporočilo projekta je razmislek o iskanju ravnovesja med razvojem in ohranjanjem narave, ki bo omogočalo dolgoročno sobivanje človeka in planeta. Poziva k odgovornosti – osebni in tudi kolektivni.
Zahteva preizpraševanje načina mobilnosti, potrošniških vzorcev in vsakdanjih navad in razumevanja prostora, v katerem živimo. Prav tako izraža pomisleke o politikah, ki oblikujejo svet, ter išče odgovore na to, kako lahko ustvarimo pravičnejši, ekološko odgovornejši svet.
LIKOVNI IN TEHNOLOŠKI VIDIKI PREDSTAV
Tehnologija predstave je močno povezana z različnimi tehnološkimi inovacijami, kar omogoča snovanje edinstvene vizualne podobe, ki presega tradicionalne pristope sodobnega lutkovnega gledališča.
Ena ključnih inovacij je uporaba 3D-tiskanja, ki postaja v lutkovnih ateljejih vedno pogostejše orodje. Omogoča izdelavo kompleksnih in hiperrealističnih vizualnih svetov (miniaturni seti, makete, modeli, figurice v merilu 1 : 25) z natančno izdelanimi finimi detajli obraznih potez, raznovrstnih tekstur oblačil in površin različnih elementov.
3D TISKALNIKI
3D-tiskalniki za tiskanje maket delujejo na principu plastenja: izdelek nastane s postopnim dodajanjem materiala v plasteh, dokler ni izdelana celotna struktura. Za izdelavo maket in figur so najpogosteje uporabljene različne biorazgradljive plastike, pridobljene iz koruznega škroba in sladkornega trsa.
3D MODELIRANJE
Lutkovni tehnolog Aleksander Andželović iz delavnice Lutkovnega gledališča Maribor je najprej s programi za modeliranje izdelal digitalne 3D-modele.
Barvanje in patiniranje
Miniaturne figurice in makete so nato ročno obdelane s posebnimi tehnikami barvanja, ki vključujejo uporabo različnih kislin za doseganje edinstvenih tekstur in vizualnih učinkov (staranje, patina, oksidacija). Ta tehnika zahteva veliko eksperimentiranja, saj kombinacija barv v odnosu s kemičnimi reakcijami ustvarja raznolike učinke.
O tehnikah barvanja in patiniranja sta v videu spregovorili Katarina Planinc in Laura Krajnc.
ANIMACIJA
po principu kinetične iluzije
V predstavi gre za posebno tehniko animacije, ki je bližja animaciji stop motion in stripovskemu vzpostavljanju vsebine kot klasičnemu lutkovnemu gledališču. Gre za kinetično iluzijo, kjer človeški možgani zapolnijo manjkajoče informacije in iz posameznih delov ustvarijo iluzijo tekočega gibanja.
Vsak premik v predstavi je skrbno načrtovan. Statično kamero v predstavi nadomeščajo igralčeva vzpostavitev figure, ritem premikov, svetloba in zvok.
Takšna animacija zahteva izredno natančnost, prisotnost, premišljenost, potrpežljivost, predvsem pa veliko kreativnosti vseh soustvarjalcev predstave.
Pri vzpostavljanju iluzije ima pomembno vlogo tudi psihološka projekcija: gledalčevi možgani na podlagi položaja figurice, ki morda nakazuje smer ali namen gibanja, nezavedno pričakujejo in »zapolnijo« nadaljevanje tega gibanja. Ko vidimo figurico, nagnjeno naprej, kot da bi želela stopiti naprej, naši možgani to projekcijo nadgradijo z občutkom gibanja, ki se zdi povsem naravno. Emocionalna projekcija gledalcu omogoča, da na figurice prenese lastna čustva in vedenjske vzorce ter s tem vzpostavi čustveno razsežnost predstave.
Več o zvoku skladateljica in oblikovalka zvoka Mateja Starič.
Vlogo animatorja prevzame tudi zvok, ki spodbuja gledalčevo domišljijo in omogoča, da vidi tisto, česar fizično ni na odru.
Namesto da se borimo proti naravi, moramo z njo sodelovati. Tako bomo zaščitili naselja, hkrati pa spoštovali naravne tokove in ustvarili bolj trajnostno sobivanje z rekami.
BOŠTJAN ŠEFIC,
Vodja vladne skupine za obnovo po poplavah in plazovih